Top Movie List by synapsee7

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Prometheus (2012) 4.0/4 2.8/4
2. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.4/4
3. John Carter 4.0/4 2.6/4
4. Men in Black 3 4.0/4 2.7/4
5. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
6. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
7. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
8. Chronicle (2012) 3.0/4 2.7/4
9. Snow White and the Huntsman 3.0/4 2.6/4
10. Safe (2012) 4.0/4 2.6/4
11. This Means War 4.0/4 2.5/4
12. The Woman in Black (2012) 2.5/4 2.6/4
13. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
14. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
15. Hugo 3.5/4 3.0/4
16. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
17. 13 Assassins ( Jûsan-nin no shikaku ) 3.0/4 3.0/4
18. Real Steel 4.0/4 2.9/4
19. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.5/4 3.0/4
20. Fast Five 3.5/4 2.9/4
21. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 4.0/4 2.9/4
22. Thor 2.5/4 2.9/4
23. Bridesmaids (2011) 4.0/4 2.9/4
24. Source Code 3.0/4 2.9/4
25. The Adventures of Tintin 3.5/4 2.8/4
26. The Muppets 3.0/4 2.8/4
27. Limitless 3.0/4 2.8/4
28. Crazy, Stupid, Love. 3.0/4 2.9/4
29. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
30. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 4.0/4 2.7/4
31. Horrible Bosses 4.0/4 2.8/4
32. Kung Fu Panda 2 4.0/4 2.9/4
33. Water for Elephants 3.0/4 2.7/4
34. The Awakening (2011) 4.0/4 2.6/4
35. Friends with Benefits 3.0/4 2.7/4
36. Paul 4.0/4 2.7/4
37. Insidious 3.0/4 2.8/4
38. Rio (2011) 4.0/4 2.7/4
39. War Horse 4.0/4 2.8/4
40. The Ides of March 2.5/4 2.8/4
41. The Mechanic (2011) 4.0/4 2.7/4
42. The Adjustment Bureau 4.0/4 2.7/4
43. In Time 3.0/4 2.6/4
44. Unknown (2011) 4.0/4 2.6/4
45. Killer Elite (2011) 4.0/4 2.7/4
46. Shame (2011) 3.0/4 3.0/4
47. Transformers: Dark of the Moon 4.0/4 2.5/4
48. Jane Eyre (2011) 3.0/4 2.9/4
49. Tower Heist 4.0/4 2.5/4
50. Cars 2 3.0/4 2.4/4
51. Blitz (2011) 3.0/4 2.6/4
52. Immortals (2011) 3.0/4 2.5/4
53. Puss in Boots (2011) 4.0/4 2.6/4
54. Gnomeo and Juliet 4.0/4 2.5/4
55. Mr. Popper's Penguins 4.0/4 2.4/4
56. The Hangover Part II 4.0/4 2.4/4
57. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 4.0/4 2.3/4
58. The Change-Up 3.0/4 2.4/4
59. Hop (2011) 3.0/4 2.4/4
60. Bad Teacher 3.0/4 2.3/4
61. Iron Man 3 4.0/4 2.9/4
62. The Wolverine 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name