Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Doubt | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Ray | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Forgetting Sarah Marshall | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Pineapple Express | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Monster (2003) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | 50/50 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | True Grit (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | 127 Hours | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Book of Eli | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Conviction | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | The Tree of Life | N/A | 2.9/4 | |
| 14. | Hanna (2011) | N/A | 2.7/4 | |
| 15. | Extremely Loud and Incredibly Close | N/A | 2.6/4 | |
| 16. | Chloe | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Hereafter | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 18. | The Stoning of Soraya M. | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | A Single Man | N/A | 2.9/4 | |
| 20. | The Reader | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Seven Pounds | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Reign Over Me | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | The Good German | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Ringers: Lord of the Fans | N/A | 3.1/4 | |
| 25. | The Cell (2000) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 26. | Before the Devil Knows You're Dead | N/A | 2.9/4 | |
| 27. | Love Liza | N/A | 2.3/4 | |
| 28. | Magnolia | N/A | 3.1/4 | |
| 29. | The Master (2012) | N/A | 3.0/4 | |
| 30. | Synecdoche, New York | N/A | 2.9/4 | |
| 31. | Gangs of New York (2002) | N/A | 3.0/4 | |
| 32. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 33. | J. Edgar | N/A | 2.6/4 | |
| 34. | Revolutionary Road | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 35. | 21 Jump Street | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Alice in Wonderland (2010) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 37. | Blow | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Finding Neverland | N/A | 2.9/4 | |
| 39. | Cast Away (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 40. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 41. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 42. | Children of Men | N/A | 3.1/4 | |
| 43. | Game Change | N/A | 2.7/4 | |
| 44. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 45. | This is the End | N/A | 2.7/4 | |
| 46. | Mansome | N/A | 2.0/4 | |
| 47. | Our Idiot Brother | N/A | 2.4/4 | |
| 48. | The Perks of Being a Wallflower | N/A | 3.2/4 | |
| 49. | This is 40 | N/A | 2.4/4 | |
| 50. | World War Z | N/A | 2.8/4 | |
| 51. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 |



