Top Movies of 2011
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rango (2011) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Hanna (2011) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Warrior (2011) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Puss in Boots (2011) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Kung Fu Panda 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Super 8 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Extremely Loud and Incredibly Close | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | 30 Minutes or Less | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Drive (2011) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Girl with the Dragon Tattoo (2011) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Crazy, Stupid, Love. | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Rise of the Planet of the Apes | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Hall Pass | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Horrible Bosses | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Hangover Part II | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | We Need to Talk About Kevin | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Sherlock Holmes: A Game of Shadows | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Cowboys & Aliens | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Limitless | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Real Steel | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | We Bought a Zoo | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | In Time | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Sucker Punch | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 25. | The Adjustment Bureau | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Moneyball | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Everything Must Go | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Rio (2011) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | The Green Hornet | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 30. | Paul | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | Our Idiot Brother | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 32. | Thor | N/A | 2.9/4 | |
| 33. | The Sitter | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 34. | Paranormal Activity 3 | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | Cars 2 | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 36. | Soul Surfer | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 37. | Friends with Benefits | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 38. | Bad Teacher | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 39. | Sanctum | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 40. | Immortals (2011) | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 41. | X-Men: First Class | 1.0/4 | 3.1/4 | |
| 42. | Tower Heist | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 43. | Big Mommas: Like Father, Like Son | 0.5/4 | 2.1/4 | |
| 44. | Green Lantern | 0.5/4 | 2.2/4 | |
| 45. | I Am Number Four | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 46. | Red Riding Hood | 0.5/4 | 2.4/4 |



