Top Movies of 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | I Love You, Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Fantastic Mr. Fox | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Hangover | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Hurt Locker | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Paranormal Activity | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Taken (2009) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Up (2009) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Brothers (2009) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | (500) Days of Summer | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Drag Me to Hell | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Up in the Air (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Sherlock Holmes (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Star Trek | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Observe and Report | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Zombieland | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Law Abiding Citizen | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | The Collector (2009) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | The Soloist | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | The Road (2009) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Where the Wild Things Are | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Crazy Heart | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 24. | 9 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | A Serious Man | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Watchmen | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 27. | The Invention of Lying | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 28. | The Men Who Stare at Goats | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 29. | Public Enemies | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 30. | The Last House on the Left (2009) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | Terminator Salvation | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 32. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Coraline | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | The Lovely Bones | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | Monsters vs. Aliens | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 36. | District 9 | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | Notorious (2009) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 38. | Adventureland | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 39. | Funny People | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 40. | The Blind Side | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 41. | He's Just Not That Into You | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 42. | Deadgirl | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 43. | Night at the Museum: Battle of the Smithsonian | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 44. | Haunting in Connecticut, The | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 45. | My Sister's Keeper | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | X-Men Origins: Wolverine | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 47. | The Princess and the Frog | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Bruno ( Brüno ) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 49. | The Fourth Kind | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 50. | Orphan | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 51. | Obsessed (2009) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 52. | The Ugly Truth | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 53. | The Proposal (2009) | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 54. | Extract | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 55. | Gamer (2009) | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 56. | Underworld: Rise of the Lycans | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 57. | 2012 | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 58. | Transformers: Revenge of the Fallen | 0.5/4 | 2.2/4 |



