Top Movies of 2013
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Mud | N/A | 3.0/4 | |
| 2. | Man of Steel | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Fruitvale Station | N/A | 3.2/4 | |
| 4. | This is the End | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Gangster Squad | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | All is Lost | N/A | 2.8/4 | |
| 7. | Warm Bodies | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The World's End | N/A | 2.9/4 | |
| 9. | Monsters University | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Evil Dead (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Gravity | N/A | 3.1/4 | |
| 12. | Pacific Rim | N/A | 2.6/4 | |
| 13. | World War Z | N/A | 2.8/4 | |
| 14. | Upside Down | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | The Hangover Part III | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Fast & Furious 6 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | The Place Beyond the Pines | N/A | 3.0/4 | |
| 18. | Star Trek Into Darkness | N/A | 3.0/4 | |
| 19. | Now You See Me | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Thor: The Dark World | N/A | 2.8/4 | |
| 21. | Elysium | N/A | 2.7/4 | |
| 22. | Despicable Me 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | The Great Gatsby (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | The Blue Umbrella | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | White House Down | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Oz the Great and Powerful | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 27. | After Earth | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 28. | Mama (2013) | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Stand Up Guys (2013) | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | The Numbers Station | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 31. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | N/A | 3.0/4 | |
| 32. | Kon-Tiki ( 2013 ) | N/A | 3.0/4 | |
| 33. | American Hustle | N/A | 3.0/4 | |
| 34. | The Secret Life of Walter Mitty (2013) | N/A | 2.8/4 | |
| 35. | Inside Llewyn Davis | N/A | 3.1/4 | |
| 36. | V/H/S/2 | N/A | 2.6/4 | |
| 37. | Kevin Hart: Let Me Explain | N/A | 2.2/4 |



