2013 by MARNI

2013

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
2. Craigslist Joe N/A 2.8/4
3. Jeff, Who Lives at Home N/A 2.7/4
4. Blue Valentine N/A 2.9/4
5. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
6. The Rescuers (1977) 3.0/4 2.7/4
7. Beasts of the Southern Wild 4.0/4 3.1/4
8. Mirror Mirror 3.5/4 2.1/4
9. Hugo N/A 3.0/4
10. Ordinary People (1980) 1.5/4 3.0/4
11. A Bag of Hammers N/A 2.7/4
12. Take This Waltz N/A 2.2/4
13. Albert Nobbs N/A 2.5/4
14. Butter (2012) 4.0/4 2.4/4
15. Jesus' Son 2.5/4 2.6/4
16. Compliance 3.0/4 2.9/4
17. Total Recall (2012) 2.5/4 2.4/4
18. Flight (2012) 4.0/4 2.9/4
19. Party Monster (2003) 2.0/4 2.5/4
20. Dark Days 3.0/4 3.0/4
21. Children Underground 3.0/4 2.3/4
22. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
23. Dead Space: Aftermath N/A 2.8/4
24. Manic 2.0/4 2.8/4
25. Hick 2.0/4 2.5/4
26. Safety Not Guaranteed 3.0/4 2.9/4
27. The Gift (2000) 3.0/4 2.6/4
28. Silent House (2012) 2.0/4 2.1/4
29. Red Lights (2012) 2.0/4 2.3/4
30. Eve's Bayou 4.0/4 3.1/4
31. In the Electric Mist 2.5/4 2.4/4
32. Perfume: The Story of a Murderer 3.0/4 2.9/4
33. Immortals (2011) 0.5/4 2.5/4
34. Kumaré 3.0/4 2.8/4
35. Underworld: Evolution N/A 2.8/4
36. Iron Man 2 N/A 2.8/4
37. Cosmopolis 1.0/4 2.2/4
38. Unmistaken Child N/A 2.5/4
39. Bachelorette N/A 2.1/4
40. The Trials of Darryl Hunt N/A 2.3/4
41. Dirty Girl N/A 2.6/4
42. Bombay Beach N/A 2.3/4
43. Girl Model N/A 2.5/4
44. Lost Angels: Skid Row is My Home N/A 2.8/4
45. Wretches & Jabberers N/A 2.5/4
46. Meet the Fokkens ( Ouwehoeren ) N/A 2.0/4
47. The Awakening (2011) N/A 2.6/4
48. Grey Gardens (1976) N/A 3.0/4
49. In the Realm of the Senses ( Ai no corrida ) N/A 2.8/4
50. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
51. Tremors 2.5/4 2.7/4
52. Girl in Progress 2.0/4 2.3/4
53. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
54. Quantum of Solace 4.0/4 2.6/4
55. Skyfall 4.0/4 3.1/4
56. Lockout 3.0/4 2.3/4
57. Killer Elite (2011) N/A 2.7/4
58. Silver Linings Playbook 4.0/4 3.1/4
59. Mission: Impossible - Ghost Protocol N/A 3.0/4
60. The Paperboy N/A 2.4/4
61. Match Factory Girl, The ( Tulitikkutehtaan tyttö ) N/A 2.9/4
62. Hellgate (2011) N/A 2.3/4
63. Les Misérables (2012) N/A 3.0/4
64. Beautiful Creatures (2013) N/A 2.3/4
65. Samsara (2012) N/A 3.2/4
66. Upside Down N/A 2.5/4
67. Jade N/A 2.0/4
68. Side Effects (2013) N/A 2.9/4
69. Upstream Color N/A 3.0/4
70. Movie 43 N/A 1.4/4
71. The Way Back (2011) N/A 2.8/4
72. Solomon Kane N/A 2.5/4
73. Ender's Game N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name