Top Ten Films of 2001
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | In the Bedroom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Black Hawk Down | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Platform ( Zhantai ) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Audition ( Ôdishon ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Amores Perros ( Love's a Bitch ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 |



