Top Ten Films of 2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Traffic (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Sunshine (2000) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Unbreakable | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Dancer in the Dark (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Cell (2000) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | High Fidelity | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Finding Forrester | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Chicken Run | 4.0/4 | 2.6/4 | 



