Top Ten Films of 1992
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Malcolm X (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Crying Game | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Player (1992) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | One False Move | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Of Mice and Men (1992) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | American Me | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Hairdresser's Husband, The ( mari de la coiffeuse, Le ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Glengarry Glen Ross | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | A River Runs Through It | 4.0/4 | 2.8/4 |



