Top Ten Films of 2014
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Why Don't You Play in Hell? ( Jigoku de naze warui ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Interstellar | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Lego Movie | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Gone Girl | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Only Lovers Left Alive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Starred Up | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Snowpiercer | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | We are the Best! ( Vi är bäst! ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Captain America: The Winter Soldier | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Boyhood | 4.0/4 | 3.1/4 |



