Top Ten Films of 1973
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Holy Mountain (1973) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Papillon (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Last Detail | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Day of the Jackal | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Mean Streets | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Long Goodbye | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Sting (1973) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | American Graffiti | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Theater of Blood | 4.0/4 | 2.9/4 |



