Ranking the Top Film of Each Year (1970s)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Little Big Man (1970) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | 



