Top Adventure Movie List by mare_vd

Top Adventure

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
2. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
3. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
4. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
5. Back to the Future Part II N/A 3.0/4
6. Back to the Future Part III N/A 2.8/4
7. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
8. Jurassic Park N/A 3.2/4
9. The Goonies N/A 3.1/4
10. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
11. The Bridge on the River Kwai N/A 3.2/4
12. Avatar 4.0/4 3.0/4
13. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
14. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
15. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
16. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
17. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
18. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
19. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 N/A 3.1/4
20. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
21. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
22. Butch Cassidy and the Sundance Kid N/A 3.2/4
23. Into the Wild N/A 3.1/4
24. The Magnificent Seven (1960) N/A 3.2/4
25. Tombstone N/A 3.1/4
26. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
27. Papillon (1973) N/A 3.1/4
28. Sherlock Holmes (2009) N/A 2.9/4
29. O Brother Where Art Thou N/A 3.0/4
30. Superbad N/A 2.9/4
31. The Book of Eli N/A 2.8/4
32. The Adventures of Tintin N/A 2.8/4
33. Dogma N/A 2.8/4
34. 3:10 to Yuma (1957) N/A 3.0/4
35. Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) N/A 2.9/4
36. 20,000 Leagues Under the Sea (1954) N/A 2.9/4
37. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole N/A 2.8/4
38. Alice in Wonderland (2010) N/A 2.6/4
39. Charlie and the Chocolate Factory N/A 2.6/4
40. The Polar Express N/A 2.7/4
41. Explorers N/A 2.7/4
42. Jumanji (1995) N/A 2.6/4
43. Snow White and the Huntsman N/A 2.6/4
44. Matilda (1996) N/A 2.7/4
45. Maverick (1994) N/A 2.6/4
46. Mutiny on the Bounty (1962) N/A 2.8/4
47. The Imaginarium of Doctor Parnassus N/A 2.5/4
48. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
49. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
50. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
51. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides N/A 2.7/4
52. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
53. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
54. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
55. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull N/A 2.4/4
56. Night at the Museum N/A 2.5/4
57. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian N/A 2.4/4
58. Cool Runnings N/A 2.5/4
59. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events N/A 2.5/4
60. The Losers (2010) N/A 2.5/4
61. Eight Below N/A 2.6/4
62. The Alamo (1960) N/A 2.6/4
63. The Beach (2000) N/A 2.4/4
64. Astérix et Obélix contre César N/A 2.6/4
65. Home Alone N/A 2.9/4
66. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
67. Home Alone III N/A 1.8/4
68. 30 Minutes or Less N/A 2.4/4
69. The Rum Diary N/A 2.1/4
70. The Blue Lagoon (1980) N/A 2.2/4
71. The Count of Monte Cristo (2002) N/A 2.9/4
72. Battleship N/A 2.3/4
73. The Mexican N/A 2.4/4
74. Fool's Gold (2008) N/A 1.9/4
75. First Knight N/A 2.4/4
76. Bubble Boy N/A 1.7/4
77. Babe (1995) N/A 2.7/4
78. Babe: Pig in the City N/A 2.3/4
79. Far and Away N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name