Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Richard III (1995) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | JFK | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Spartacus | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Seven Days in May | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | (500) Days of Summer | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | M (1933) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Metropolis (1927) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) | 4.0/4 | 3.1/4 |



