Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Arsenic and Old Lace | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Blazing Saddles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Desk Set | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Airplane! | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Trading Places | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Robin Hood: Men in Tights | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | George of the Jungle | N/A | 2.2/4 | |
| 10. | Happy Gilmore | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | This is Spinal Tap | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Galaxy Quest | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Spaceballs | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Overboard (1987) | N/A | 2.7/4 | |
| 15. | Airheads | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Office Space | 3.5/4 | 3.1/4 |



