Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Enter the Dragon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Mummy (1999) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Big Trouble in Little China | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Beastmaster | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 6. | National Treasure | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Lethal Weapon | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Red Dawn (1984) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | RoboCop (1987) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Air Force One | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Backdraft | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Enemy of the State | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Fugitive (1993) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Independence Day (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Rock | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Rush Hour (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Speed (1994) | 3.5/4 | 2.9/4 |



