Top Movie List by Alec

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Mr. Smith Goes to Washington 4.0/4 3.2/4
2. Toy Story 4.0/4 3.3/4
3. Sunrise 4.0/4 2.9/4
4. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
5. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
6. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
7. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
8. All About Eve 4.0/4 3.3/4
9. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
10. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
11. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
12. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
13. Tootsie 4.0/4 2.8/4
14. All the President's Men 4.0/4 3.1/4
15. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
16. Patton 4.0/4 3.1/4
17. City Lights 4.0/4 3.3/4
18. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
19. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
20. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
21. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
22. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
23. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
24. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
25. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
26. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
27. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
28. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
29. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
30. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
31. Jaws 4.0/4 3.2/4
32. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
33. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
34. The Godfather 4.0/4 3.5/4
35. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
36. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
37. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
38. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
39. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
40. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
41. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
42. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
43. Casablanca 4.0/4 3.3/4
44. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
45. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
46. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
47. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
48. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
49. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
50. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
51. Platoon 4.0/4 3.2/4
52. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
53. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
54. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
55. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
56. Amadeus 3.5/4 3.2/4
57. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
58. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
59. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
60. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
61. Chinatown 4.0/4 3.2/4
62. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
63. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
64. The Third Man 4.0/4 3.2/4
65. The Graduate 4.0/4 3.2/4
66. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
67. On the Waterfront 4.0/4 3.3/4
68. Gandhi 4.0/4 3.1/4
69. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
70. Network (1976) 4.0/4 3.2/4
71. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
72. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
73. The Last Picture Show 4.0/4 3.2/4
74. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
75. The Searchers 4.0/4 3.1/4
76. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
77. Spartacus 4.0/4 3.1/4
78. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
79. Modern Times 4.0/4 3.3/4
80. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
81. The Grapes of Wrath 4.0/4 3.2/4
82. The French Connection 4.0/4 3.1/4
83. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
84. Close Encounters of the Third Kind 4.0/4 3.1/4
85. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
86. In the Heat of the Night 4.0/4 3.1/4
87. The Apartment 4.0/4 3.2/4
88. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
89. The Gold Rush 4.0/4 3.3/4
90. The Wild Bunch 4.0/4 3.1/4
91. The African Queen 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name