Top Movie List by Melon Head

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
2. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
3. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
4. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
5. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
6. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
7. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
8. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
9. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
10. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
11. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
12. Gandhi 3.5/4 3.1/4
13. The Matrix 3.5/4 3.2/4
14. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
15. Enemy of the State 3.5/4 2.8/4
16. Rain Man 3.5/4 3.1/4
17. Falling Down 3.5/4 2.9/4
18. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
19. Defiance (2008) 3.5/4 2.9/4
20. Argo 3.5/4 3.1/4
21. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
22. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
23. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
24. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
25. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
26. X-Men Origins: Wolverine 3.5/4 2.7/4
27. Rocky III N/A 2.7/4
28. The Guard (2011) 3.0/4 2.8/4
29. Gallipoli 3.5/4 3.0/4
30. Strictly Ballroom 3.5/4 2.7/4
31. The Polar Express 3.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name