Top War Movie List by Melon Head

Top War

# Movie Title Rating Overall Add
1. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
2. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
3. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
4. Defiance (2008) 3.5/4 2.9/4
5. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
6. Platoon 3.5/4 3.2/4
7. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
8. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
9. Zulu (1964) 3.5/4 3.0/4
10. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
11. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
12. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
13. Kelly's Heroes 3.5/4 3.0/4
14. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
15. Patton 3.0/4 3.1/4
16. We Were Soldiers 3.5/4 2.8/4
17. The Boy in the Striped Pyjamas 3.5/4 3.0/4
18. The Train (1965) 3.0/4 2.9/4
19. The Dam Busters 3.5/4 2.7/4
20. Gallipoli 3.5/4 3.0/4

Recent Comments

Melon Head
Melon Head
Rising Star

Melon Head - wrote on 11/08/12 at 08:09 PM CT

Top War List comment

It is very hard to rate these movies in numerical order, although I definitely rate Saving Private Ryan as my number 1.
Funnily enough some of the best movies aren't the type of movie you can watch over and over again maybe because much of the excitement is in the suspense of the unknown.
One movie that may not be the best but one that I can watch at least once a year is Kelly's Heroes.
I will probeably reorder the list when I get to see the movies again eg the last time I saw Platoon was …

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name