SceneIt by Old Winter

SceneIt

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Bridges of Madison County N/A 2.8/4
2. The Dead Pool N/A 2.5/4
3. Dirty Harry N/A 3.1/4
4. The Eiger Sanction 3.0/4 2.6/4
5. Escape from Alcatraz N/A 3.0/4
6. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) N/A 3.1/4
7. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) N/A 3.2/4
8. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) N/A 3.4/4
9. Gran Torino 2.5/4 3.2/4
10. Heartbreak Ridge N/A 2.8/4
11. High Plains Drifter 3.0/4 3.0/4
12. In the Line of Fire N/A 2.9/4
13. Magnum Force N/A 2.8/4
14. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
15. The Outlaw Josey Wales N/A 3.1/4
16. Paint Your Wagon 2.5/4 2.3/4
17. Pale Rider N/A 2.9/4
18. Play Misty for Me N/A 2.9/4
19. The Rookie (1990) N/A 2.4/4
20. Sudden Impact N/A 2.5/4
21. Thunderbolt and Lightfoot N/A 2.9/4
22. Tightrope (1984) N/A 2.5/4
23. Two Mules for Sister Sara N/A 2.8/4
24. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
25. Where Eagles Dare 2.0/4 2.9/4
26. White Hunter, Black Heart N/A 2.4/4
27. Angels & Demons 1.5/4 2.6/4
28. Apollo 13 N/A 3.1/4
29. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
30. Catch Me if You Can N/A 3.1/4
31. Charlie Wilson's War N/A 2.7/4
32. The Da Vinci Code 1.5/4 2.4/4
33. Dragnet (1987) N/A 2.2/4
34. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
35. Joe Versus the Volcano N/A 2.3/4
36. Philadelphia 3.5/4 3.0/4
37. The Polar Express 2.5/4 2.7/4
38. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
39. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
40. Behind Enemy Lines 1.5/4 2.5/4
41. The Birdcage 2.5/4 2.7/4
42. The Conversation 3.0/4 3.1/4
43. Crimson Tide 2.5/4 2.8/4
44. Enemy of the State 3.0/4 2.8/4
45. The Firm (1993) 3.0/4 2.7/4
46. French Connection II 2.5/4 2.3/4
47. The French Connection 3.0/4 3.1/4
48. Mississippi Burning 3.0/4 3.1/4
49. The Poseidon Adventure 2.0/4 2.9/4
50. The Quick and the Dead (1995) 1.5/4 2.6/4
51. Runaway Jury 3.0/4 2.7/4
52. Wyatt Earp 3.0/4 2.6/4
53. Cliffhanger (1993) 2.0/4 2.6/4
54. Cobra (1986) 1.5/4 2.1/4
55. Demolition Man 2.5/4 2.6/4
56. Get Carter (2000) 1.0/4 2.2/4
57. Judge Dredd (1995) 2.0/4 2.2/4
58. Over the Top 1.5/4 2.3/4
59. Rambo 2.5/4 2.7/4
60. Rambo III 2.0/4 2.3/4
61. Rambo: First Blood 3.0/4 3.0/4
62. Rambo: First Blood Part 2 2.0/4 2.6/4
63. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
64. Rocky Balboa 2.0/4 2.6/4
65. Rocky II N/A 2.8/4
66. Rocky III N/A 2.7/4
67. Rocky IV N/A 2.6/4
68. Rocky V N/A 1.8/4
69. The Specialist (1994) 1.5/4 2.0/4
70. Stop! Or My Mom Will Shoot 1.0/4 1.3/4
71. Tango & Cash 2.0/4 2.5/4
72. Victory (1981) 2.0/4 2.3/4
73. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
74. Clear and Present Danger 3.0/4 2.8/4
75. The Devil's Own 2.5/4 2.4/4
76. Firewall 2.0/4 2.4/4
77. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
78. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 1.5/4 2.4/4
79. Indiana Jones and the Last Crusade 2.5/4 3.2/4
80. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
81. K-19: The Widowmaker 3.0/4 2.6/4
82. The Mosquito Coast 2.0/4 2.6/4
83. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
84. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
85. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
86. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
87. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 2.5/4 3.2/4
88. What Lies Beneath 2.0/4 2.4/4
89. Witness (1985) 2.5/4 3.0/4
90. Along Came a Spider 2.0/4 2.4/4
91. Deep Impact 1.5/4 2.4/4
92. Johnny Handsome N/A 2.2/4
93. Outbreak 1.5/4 2.7/4
94. Se7en 3.5/4 3.3/4
95. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
96. The Sum of All Fears 3.0/4 2.4/4
97. The House of Fear (1945) 3.0/4 2.4/4
98. Collateral 3.0/4 2.9/4
99. The Color of Money 2.0/4 2.8/4
100. Days of Thunder 1.5/4 2.3/4
101. A Few Good Men 3.0/4 3.0/4
102. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
103. The Last Samurai 3.5/4 2.8/4
104. Minority Report 3.5/4 2.9/4
105. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
106. Mission: Impossible II 2.5/4 2.4/4
107. Mission: Impossible III 2.5/4 2.7/4
108. Rain Man 2.5/4 3.1/4
109. Valkyrie 2.0/4 2.7/4
110. Vanilla Sky 3.0/4 2.4/4
111. The War of the Worlds (2005) 3.5/4 2.6/4
112. American Gangster 3.0/4 3.0/4
113. The Bone Collector 2.5/4 2.6/4
114. The Book of Eli 2.5/4 2.8/4
115. Courage Under Fire 3.0/4 2.7/4
116. The Hurricane (1999) 3.0/4 2.9/4
117. Malcolm X (1992) 3.0/4 3.1/4
118. Man on Fire (2004) 3.5/4 2.9/4
119. The Manchurian Candidate (2004) 3.0/4 2.7/4
120. The Pelican Brief 2.0/4 2.6/4
121. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 1.5/4 2.6/4
122. Training Day 3.0/4 3.0/4
123. Unstoppable (2010) 3.0/4 2.8/4
124. Virtuosity 1.5/4 2.2/4
125. The Lord of the Rings (1978) 3.0/4 2.3/4
126. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
127. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
128. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
129. The Dirty Dozen 3.0/4 3.1/4
130. The Dirty Dozen: Next Mission 1.5/4 2.3/4
131. The Emperor of the North 3.0/4 2.6/4
132. Gorky Park 3.0/4 2.7/4
133. The Man Who Shot Liberty Valance 3.0/4 3.2/4
134. Point Blank (1967) 3.0/4 2.8/4
135. Prime Cut 2.5/4 2.8/4
136. Batman (1989) 2.5/4 2.9/4
137. Chinatown 3.0/4 3.2/4
138. The Departed 3.5/4 3.3/4
139. Hoffa 3.5/4 2.5/4
140. The Raven (1963) 1.5/4 2.5/4
141. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
142. The Pearl of Death 2.0/4 2.3/4
143. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
144. Lethal Weapon 2.0/4 3.0/4
145. Lethal Weapon 2 2.0/4 2.8/4
146. Lethal Weapon 3 2.0/4 2.7/4
147. Lethal Weapon 4 1.5/4 2.4/4
148. Mad Max 2.5/4 2.9/4
149. Mad Max: Beyond Thunderdome 2.0/4 2.6/4
150. Payback 2.5/4 2.5/4
151. Ransom (1996) 3.0/4 2.6/4
152. Signs 2.0/4 2.7/4
153. We Were Soldiers 3.0/4 2.8/4
154. The Year of Living Dangerously 3.0/4 2.8/4
155. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
156. The Thing (2011) 3.0/4 2.5/4
157. The Thing from Another World 2.5/4 2.7/4
158. Them! (1954) 3.0/4 2.8/4
159. Team America: World Police 3.0/4 2.6/4
160. Alexander (2004) 1.5/4 1.8/4
161. Hellboy (2004) 2.0/4 2.7/4
162. Hellboy II: The Golden Army 2.0/4 2.7/4
163. Monty Python's The Meaning of Life 2.0/4 2.9/4
164. Monty Python and the Holy Grail 2.5/4 3.2/4
165. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
166. Layer Cake 3.0/4 2.7/4
167. Finding Forrester 3.0/4 2.8/4
168. Flight of the Phoenix (2004) 2.0/4 2.4/4
169. The Flight of the Phoenix (1965) 3.0/4 2.9/4
170. True Grit (1969) 2.5/4 3.0/4
171. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
172. Airplane! 3.0/4 3.0/4
173. Airplane II: The Sequel 2.5/4 2.3/4
174. Clockwise 2.0/4 2.6/4
175. A Fish Called Wanda 2.0/4 2.9/4
176. Star Trek 2.5/4 3.1/4
177. Star Trek II: The Wrath of Khan 2.5/4 3.0/4
178. Star Trek III: The Search for Spock 2.5/4 2.7/4
179. Star Trek IV: The Voyage Home 2.0/4 2.8/4
180. Star Trek V: The Final Frontier 2.0/4 2.3/4
181. Star Trek VI: The Undiscovered Country 2.5/4 2.7/4
182. Star Trek: First Contact 3.0/4 2.8/4
183. Star Trek: Generations 3.0/4 2.7/4
184. Star Trek: Insurrection 3.0/4 2.5/4
185. Star Trek: Nemesis 2.5/4 2.5/4
186. Star Trek: The Motion Picture 3.0/4 2.6/4
187. Sherlock Holmes and the Voice of Terror 2.0/4 2.2/4
188. The Scarlet Claw 2.5/4 2.4/4
189. Alien 3.5/4 3.3/4
190. Aliens 3.0/4 3.3/4
191. Alien 3 2.5/4 2.5/4
192. The Eagle (2011) 2.0/4 2.4/4
193. Erin Brockovich N/A 2.7/4
194. That Riviera Touch 2.0/4 2.0/4
195. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
196. Grey Owl 2.0/4 2.8/4
197. The Life and Death of Colonel Blimp 3.5/4 2.9/4
198. Goodbye, Mr. Chips (1939) 3.0/4 2.9/4
199. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
200. 2010 2.0/4 2.5/4
201. Escape to Victory 1.5/4 2.4/4
202. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
203. Mona Lisa 3.0/4 3.0/4
204. Apollo 18 2.5/4 2.0/4
205. Beowulf (2007) 2.5/4 2.4/4
206. A Bridge Too Far 3.0/4 2.9/4
207. Chaplin 2.5/4 2.9/4
208. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
209. Fracture (2007) 3.0/4 2.7/4
210. Hannibal (2001) 2.5/4 2.5/4
211. Legends of the Fall 3.0/4 3.0/4
212. Magic 3.0/4 2.6/4
213. Meet Joe Black 2.5/4 2.6/4
214. Nixon 2.0/4 2.8/4
215. Proof (2005) 1.5/4 2.6/4
216. Red Dragon (2002) 2.5/4 2.7/4
217. The Remains of the Day 3.0/4 2.8/4
218. The Rite (2011) 2.0/4 2.4/4
219. Shadowlands (1993) 2.5/4 2.8/4
220. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
221. The World's Fastest Indian 2.5/4 2.8/4
222. Sherlock Holmes and the Secret Weapon 1.5/4 2.1/4
223. The Dark Crystal 3.0/4 2.9/4
224. Essex Boys 2.0/4 2.2/4
225. Sherlock Holmes in Washington 2.0/4 2.4/4
226. The Spider Woman 2.5/4 2.4/4
227. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
228. Highlander 3.0/4 2.8/4
229. The American 2.0/4 2.4/4
230. The Good German 2.0/4 2.4/4
231. Burn After Reading 2.0/4 2.7/4
232. The Men Who Stare at Goats 3.0/4 2.5/4
233. Michael Clayton 3.0/4 2.9/4
234. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
235. Ocean's Eleven (2001) 2.0/4 3.0/4
236. The Perfect Storm 3.0/4 2.6/4
237. Solaris 2.5/4 2.4/4
238. Syriana 3.0/4 2.6/4
239. Three Kings 2.0/4 2.8/4
240. Ice Station Zebra 3.0/4 2.4/4
241. Austin Powers in Goldmember 3.0/4 2.3/4
242. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
243. Billion Dollar Brain 2.0/4 2.0/4
244. Children of Men 3.0/4 3.1/4
245. Dirty Rotten Scoundrels 3.0/4 2.8/4
246. The Eagle Has Landed 2.0/4 2.6/4
247. Funeral in Berlin 3.0/4 2.6/4
248. Get Carter (1971) 3.5/4 2.8/4
249. The Hand (1981) 1.5/4 2.0/4
250. Harry Brown 2.5/4 2.8/4
251. The Ipcress File 3.0/4 2.7/4
252. The Italian Job (1969) 2.5/4 2.8/4
253. Little Voice 2.0/4 2.9/4
254. Muppet Christmas Carol 3.0/4 2.9/4
255. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
256. The Quiet American (2002) 3.0/4 2.6/4
257. Without a Clue 2.0/4 2.6/4
258. Zulu (1964) 3.0/4 3.0/4
259. Colombiana N/A 2.7/4
260. Goldfinger 2.5/4 3.1/4
261. Charlie and the Chocolate Factory 2.0/4 2.6/4
262. Blazing Saddles N/A 3.1/4
263. The Producers (1968) 2.5/4 3.0/4
264. See No Evil, Hear No Evil 2.5/4 2.5/4
265. Silver Streak (1976) 2.0/4 2.7/4
266. Stir Crazy 3.0/4 2.8/4
267. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
268. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
269. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
270. Max Payne 2.0/4 1.8/4
271. Angel Heart 3.0/4 2.7/4
272. Cape Fear (1991) 2.5/4 2.8/4
273. Casino 3.0/4 3.2/4
274. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
275. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
276. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
277. Hide and Seek (2005) 2.5/4 2.2/4
278. Jackie Brown 2.5/4 2.9/4
279. Killer Elite (2011) 2.5/4 2.7/4
280. Machete 2.0/4 2.6/4
281. Mary Shelley's Frankenstein 2.5/4 2.4/4
282. Men of Honor 3.0/4 2.8/4
283. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
284. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
285. Righteous Kill 2.5/4 2.4/4
286. Ronin 3.5/4 2.7/4
287. The Ninth Gate 3.0/4 2.5/4
288. Night of the Demon ( Curse of the Demon ) 3.5/4 2.7/4
289. 22 Bullets ( immortel, L' ) 2.5/4 2.5/4
290. Godzilla (1998) 2.0/4 1.9/4
291. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
292. The Snow Walker 3.0/4 2.8/4
293. The Company of Wolves 3.0/4 2.5/4
294. The Machinist 2.5/4 2.9/4
295. Dolores Claiborne 2.0/4 2.8/4
296. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 1.5/4 2.9/4
297. Hitman (2007) 1.5/4 2.2/4
298. Contagion 3.0/4 2.7/4
299. Panic Room 1.5/4 2.6/4
300. The Wild Geese 2.5/4 2.6/4
301. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 1.5/4 2.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name