Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 5. | American Beauty | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Mary Poppins | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Bridge on the River Kwai | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Patton | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | When Harry Met Sally... | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Die Hard | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Matrix | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | The Elephant Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 1.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Unforgiven (1992) | 1.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 |



