Top Movie List by Lakis

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
2. Alien 4.0/4 3.3/4
3. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
4. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
5. Amadeus 4.0/4 3.2/4
6. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
7. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
8. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
9. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
10. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
11. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
12. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
13. Fight Club 3.5/4 3.3/4
14. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
15. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
16. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
17. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 3.0/4 3.3/4
18. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
19. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
20. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
21. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
22. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
23. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
24. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
25. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
26. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
27. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
28. Sunset Boulevard 3.5/4 3.3/4
29. Wall-E 3.5/4 3.2/4
30. City Lights 4.0/4 3.3/4
31. Black Swan (2010) 3.5/4 3.0/4
32. The Elephant Man 3.5/4 3.2/4
33. Das Boot 4.0/4 3.1/4
34. Ran 3.5/4 3.2/4
35. M (1933) 3.5/4 3.3/4
36. Strangers on a Train 3.5/4 3.2/4
37. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
38. The Godfather 3.5/4 3.5/4
39. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
40. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
41. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
42. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
43. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.5/4 3.1/4
44. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
45. The Wild Bunch 3.5/4 3.1/4
46. Hunt, The ( Jagten ) 4.0/4 3.3/4
47. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
48. The Thin Red Line 3.5/4 2.9/4
49. Dog Day Afternoon 3.5/4 3.2/4
50. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
51. Akira 3.0/4 3.0/4
52. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
53. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 3.5/4 3.2/4
54. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
55. M*A*S*H 3.5/4 2.9/4
56. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
57. Short Film About Killing, A ( Krótki film o zabijaniu ) 3.5/4 3.1/4
58. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 3.5/4 3.0/4
59. The Matrix 3.0/4 3.2/4
60. Leaving Las Vegas 3.5/4 3.0/4
61. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
62. Diabolique ( diaboliques, Les ) 3.0/4 3.0/4
63. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.0/4 3.4/4
64. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
65. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
66. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
67. Gone with the Wind 3.5/4 3.2/4
68. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
69. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
70. Once Upon a Time in the West 3.0/4 3.2/4
71. The Bridge on the River Kwai 3.0/4 3.2/4
72. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
73. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.0/4 3.2/4
74. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
75. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
76. The Night of the Hunter 3.0/4 3.3/4
77. Die Hard 3.5/4 3.3/4
78. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
79. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
80. The Third Man 3.0/4 3.2/4
81. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
82. The Gold Rush 3.5/4 3.3/4
83. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
84. The Blues Brothers 3.5/4 3.1/4
85. The Terminator 3.5/4 3.1/4
86. The Maltese Falcon (1941) 3.0/4 3.2/4
87. The Graduate 3.5/4 3.2/4
88. Bonnie and Clyde 3.0/4 3.2/4
89. The Treasure of the Sierra Madre 3.0/4 3.2/4
90. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
91. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 3.0/4 3.1/4
92. Once Upon a Time in America 3.0/4 3.2/4
93. Modern Times 3.0/4 3.3/4
94. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) 3.5/4 3.2/4
95. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) 3.5/4 3.2/4
96. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
97. Boogie Nights 3.0/4 3.1/4
98. The Apartment 3.5/4 3.2/4
99. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) 3.0/4 3.2/4
100. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name