2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Boondock Saints | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Almost Famous | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | High Fidelity | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Gladiator (2000) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Snatch | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Me, Myself & Irene | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Meet the Parents | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Pitch Black | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Replacements | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | The Whole Nine Yards | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Frequency | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Pay It Forward | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | What Women Want (2000) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Love & Basketball | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Road Trip | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 18. | The Skulls (2000) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 19. | Traffic (2000) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Gone in 60 Seconds (2000) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Boiler Room | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Cast Away (2000) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Big Momma's House | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 24. | Final Destination (2000) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Scary Movie (2000) | 2.0/4 | 2.4/4 |



