Denzel Washington
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Training Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Glory (1989) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Deja Vu (2006) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | American Gangster | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Hurricane (1999) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Malcolm X (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Antwone Fisher | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Philadelphia | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Man on Fire (2004) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Pelican Brief | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Safe House (2012) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | John Q | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | He Got Game | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | The Great Debaters | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Unstoppable (2010) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Book of Eli | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Virtuosity | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 20. | Fallen (1998) | 2.0/4 | 2.7/4 |



