Top Movie List by arisub

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
2. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
3. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
4. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
5. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
6. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
7. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
8. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
9. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
10. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
11. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
12. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
13. 127 Hours 4.0/4 3.0/4
14. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
15. The Hobbit: The Desolation of Smaug 4.0/4 3.0/4
16. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
17. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
18. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
19. Resident Evil (2002) 4.0/4 2.7/4
20. Resident Evil: Apocalypse 4.0/4 2.5/4
21. Resident Evil: Extinction 3.5/4 2.6/4
22. Resident Evil: Afterlife 4.0/4 2.5/4
23. Resident Evil: Retribution 4.0/4 2.3/4
24. Saw 4.0/4 2.9/4
25. Saw II 3.5/4 2.5/4
26. Saw III 3.5/4 2.4/4
27. Saw IV 4.0/4 2.0/4
28. Saw V 3.5/4 2.3/4
29. Saw VI 4.0/4 2.6/4
30. Saw 3D: The Final Chapter 4.0/4 2.4/4
31. Twilight (2008) 2.5/4 2.2/4
32. The Twilight Saga: New Moon 2.5/4 2.2/4
33. The Twilight Saga: Eclipse 2.5/4 2.4/4
34. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 2.5/4 2.3/4
35. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 4.0/4 2.4/4
36. Dracula (1931) 4.0/4 2.9/4
37. Dracula 2000 2.5/4 1.8/4
38. Dracula: Dead and Loving It 4.0/4 2.4/4
39. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) 2.5/4 3.0/4
40. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 2.5/4 3.1/4
41. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.5/4 2.8/4
42. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 4.0/4 2.7/4
43. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 4.0/4 2.7/4
44. Final Destination (2000) 3.0/4 2.6/4
45. Final Destination 2 4.0/4 2.5/4
46. Final Destination 3 3.5/4 2.4/4
47. The Final Destination (2009) 3.5/4 2.1/4
48. Final Destination 5 3.5/4 2.6/4
49. Brave (2012) 4.0/4 2.9/4
50. Paprika 4.0/4 3.0/4
51. Underworld (2003) 4.0/4 2.8/4
52. Underworld: Evolution 4.0/4 2.8/4
53. Underworld: Rise of the Lycans 4.0/4 2.7/4
54. Underworld Awakening 4.0/4 2.5/4
55. Van Helsing 3.5/4 2.3/4
56. Angels & Demons 3.0/4 2.6/4
57. Stargate 4.0/4 2.7/4
58. Stardust (2007) 2.5/4 2.9/4
59. Season of the Witch (2011) 3.5/4 2.3/4
60. The Dreamers (2004) 4.0/4 2.8/4
61. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
62. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
63. The Blue Lagoon (1980) 4.0/4 2.2/4
64. Return to the Blue Lagoon 4.0/4 2.2/4
65. Apocalypto 4.0/4 2.9/4
66. Sin City 4.0/4 3.0/4
67. Inception 4.0/4 3.3/4
68. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
69. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
70. Dumb and Dumber 3.5/4 2.8/4
71. Finding Neverland 4.0/4 2.9/4
72. Matilda (1996) 4.0/4 2.7/4
73. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
74. Snow White and the Huntsman 4.0/4 2.6/4
75. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
76. Singles (1992) 4.0/4 2.7/4
77. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
78. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
79. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
80. Scary Movie (2000) 2.0/4 2.4/4
81. Scary Movie 2 2.5/4 1.8/4
82. Scary Movie 3 2.5/4 2.0/4
83. Scary Movie 4 2.5/4 1.8/4
84. Scream (1996) 2.0/4 2.8/4
85. Scream 2 2.5/4 2.5/4
86. Scream 3 2.5/4 2.2/4
87. Scream 4 2.0/4 2.6/4
88. Hannibal (2001) 3.5/4 2.5/4
89. Hannibal Rising 3.0/4 2.0/4
90. Lara Croft: Tomb Raider 2.0/4 2.5/4
91. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life 2.0/4 2.2/4
92. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
93. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
94. Jurassic Park 3 2.0/4 2.3/4
95. The Mummy Returns 2.5/4 2.5/4
96. The Fast and the Furious (2001) 2.5/4 2.5/4
97. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 3.5/4 2.3/4
98. Blade (1998) 4.0/4 2.8/4
99. Blade II 3.5/4 2.6/4
100. Blade: Trinity 4.0/4 2.4/4
101. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
102. 28 Weeks Later 2.0/4 2.7/4
103. 8 Mile 3.5/4 2.6/4
104. The Others (2001) 2.5/4 2.8/4
105. Panic Room 3.5/4 2.6/4
106. Ice Age 3.0/4 2.9/4
107. Ice Age: The Meltdown 2.5/4 2.7/4
108. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 2.5/4 2.7/4
109. The Ring (2002) 2.5/4 2.7/4
110. The Ring Two 2.5/4 1.9/4
111. Signs 4.0/4 2.7/4
112. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.5/4 2.4/4
113. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.5/4 2.4/4
114. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
115. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
116. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
117. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
118. Gothika 4.0/4 2.4/4
119. Bruce Almighty 3.0/4 2.6/4
120. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
121. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
122. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
123. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
124. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0/4 2.7/4
125. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.5/4 2.7/4
126. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
127. The School of Rock 4.0/4 2.7/4
128. Tenacious D in: The Pick of Destiny 3.0/4 2.3/4
129. I, Robot 4.0/4 2.7/4
130. The Aviator (2004) 2.5/4 3.0/4
131. Shrek 3.0/4 3.1/4
132. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
133. Secret Window 4.0/4 2.4/4
134. Troy 3.0/4 2.7/4
135. Cube 2.5/4 2.8/4
136. Cube 2: Hypercube 2.5/4 2.5/4
137. Cube Zero 3.5/4 2.2/4
138. House of Small Cubes, The ( Tsumiki no ie ) 3.5/4 2.8/4
139. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
140. Cloverfield 3.0/4 2.6/4
141. The Boy in the Striped Pyjamas 4.0/4 3.0/4
142. Avatar 3.0/4 3.0/4
143. The Hangover 3.5/4 3.0/4
144. The Hangover Part II 2.5/4 2.4/4
145. Dorian Gray 3.0/4 2.3/4
146. Paranormal Activity 3.5/4 2.5/4
147. Paranormal Activity 2 2.5/4 2.3/4
148. Paranormal Activity 3 3.0/4 2.5/4
149. The Social Network 2.5/4 3.1/4
150. Jaws 4.0/4 3.2/4
151. Jaws 2 3.5/4 2.4/4
152. Jaws 3-D 4.0/4 1.7/4
153. Jaws: The Revenge 3.5/4 1.4/4
154. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
155. Shinobi: Heart Under Blade 4.0/4 2.8/4
156. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
157. Nana (2005) 3.5/4 3.3/4
158. Nana 2 4.0/4 3.1/4
159. Peter Pan (2003) 3.5/4 2.7/4
160. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
161. Paul 4.0/4 2.7/4
162. Clash of the Titans (2010) 3.5/4 2.4/4
163. 300 4.0/4 2.9/4
164. Mean Girls (2004) 1.0/4 2.7/4
165. Mean Girls 2 1.0/4 1.6/4
166. Journey to the Center of the Earth (2008) 3.5/4 2.3/4
167. Journey 2: The Mysterious Island 2.5/4 2.5/4
168. American Pie 4.0/4 2.8/4
169. American Pie 2 4.0/4 2.4/4
170. American Pie Presents: Band Camp 3.0/4 2.0/4
171. American Pie Presents The Naked Mile 2.5/4 2.2/4
172. American Pie Presents Beta House 3.5/4 1.8/4
173. American Pie Presents: The Book of Love 3.0/4 2.1/4
174. The Smurfs (2011) 3.5/4 2.0/4
175. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
176. Face/Off 2.5/4 2.7/4
177. Look Who's Talking 3.5/4 2.3/4
178. Look Who's Talking Too 3.5/4 1.9/4
179. The Amityville Horror (2005) 4.0/4 2.5/4
180. Rose Red 4.0/4 2.8/4
181. Wild Child (2009) 4.0/4 2.4/4
182. 30 Days of Night 4.0/4 2.6/4
183. 30 Days of Night: Dark Days 2.5/4 2.3/4
184. Elizabeth 4.0/4 3.0/4
185. Elizabeth: The Golden Age 3.0/4 2.6/4
186. Taking Woodstock 3.5/4 2.4/4
187. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
188. Chloe 4.0/4 2.5/4
189. Orphan 3.0/4 2.8/4
190. [ Rec ] 4.0/4 2.9/4
191. [ Rec ] 2 3.5/4 2.7/4
192. [ REC ] 3 Génesis 2.5/4 2.0/4
193. One Hour Photo 3.0/4 2.6/4
194. Christiane F. 3.5/4 3.1/4
195. A Perfect Getaway 2.5/4 2.7/4
196. The Fourth Kind 4.0/4 2.2/4
197. Martyrs (2008) 3.5/4 3.0/4
198. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
199. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
200. Hostel 1.0/4 2.3/4
201. The Omen (1976) 3.0/4 2.9/4
202. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
203. The Descent (2006) 1.0/4 2.9/4
204. George A. Romero's Land of the Dead 1.5/4 2.5/4
205. 12 Monkeys 2.5/4 3.1/4
206. Thor 3.5/4 2.9/4
207. The Rum Diary 4.0/4 2.1/4
208. Young Adult 1.5/4 2.5/4
209. The Stepfather (2009) 2.5/4 2.3/4
210. Public Enemies 4.0/4 2.7/4
211. Lord of War 3.0/4 2.8/4
212. The Collection 2.0/4 2.1/4
213. Sisterhood of the Traveling Pants 2.5/4 2.6/4
214. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 3.0/4 2.6/4
215. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
216. Doubt 3.5/4 3.1/4
217. Death Note ( Desu nôto ) 4.0/4 2.9/4
218. Death Note: L Change the World 4.0/4 2.7/4
219. Death Note: The Last Name ( Desu nôto: The last name ) 4.0/4 2.9/4
220. Rurouni Kenshin ( Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan ) 4.0/4 3.0/4
221. Lucy (2014) 4.0/4 2.7/4
222. Daisies ( Sedmikrasky ) 4.0/4 3.0/4
223. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
224. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
225. The Da Vinci Code 3.5/4 2.4/4
226. The Hunger Games: Catching Fire 2.5/4 3.0/4
227. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
228. Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 3.0/4 1.3/4
229. Blow 3.5/4 2.9/4
230. Before Sunrise 3.5/4 3.1/4
231. Before Sunset 3.5/4 3.0/4
232. Dracula Untold 3.5/4 2.7/4
233. Maleficent 3.5/4 2.8/4
234. The Book Thief 4.0/4 3.0/4
235. The Matrix 3.5/4 3.2/4
236. The Matrix Revolutions 3.0/4 2.5/4
237. The Matrix Reloaded 3.5/4 2.6/4
238. The Wolf of Wall Street 4.0/4 3.3/4
239. The Conjuring 2.5/4 3.1/4
240. Sea Inside, The ( Mar adentro ) 4.0/4 2.9/4
241. Machine Gun Preacher 3.0/4 2.8/4
242. Last Days (2005) N/A 2.6/4
243. The Departed 4.0/4 3.3/4
244. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
245. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
246. The Goonies 3.5/4 3.1/4
247. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
248. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
249. Breakfast at Tiffany's 4.0/4 3.1/4
250. Gravity 3.5/4 3.1/4
251. Divergent 3.5/4 2.7/4
252. Frozen (2013) 3.0/4 3.0/4
253. Heaven is for Real 3.0/4 2.8/4
254. Meet the Fockers 2.0/4 2.5/4
255. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
256. The Cabin in the Woods 1.5/4 2.9/4
257. World War Z 2.5/4 2.8/4
258. Zombieland 1.0/4 3.0/4
259. King Kong (2005) 3.0/4 2.7/4
260. Into the Storm (2014) 3.5/4 2.5/4
261. If I Stay 3.0/4 2.5/4
262. The Fault in Our Stars 3.5/4 2.9/4
263. Rounders (1998) 3.5/4 2.9/4
264. Oz the Great and Powerful 2.5/4 2.5/4
265. Blue Jasmine 2.0/4 2.9/4
266. After Earth 2.5/4 2.1/4
267. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
268. K-PAX 3.5/4 2.4/4
269. Queen of the Damned 3.0/4 2.5/4
270. The Happening (2008) 2.5/4 1.9/4
271. Perfume: The Story of a Murderer 3.5/4 2.9/4
272. Independence Day (1996) 2.5/4 2.8/4
273. Romeo + Juliet (1996) 3.5/4 2.7/4
274. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
275. City of Angels 4.0/4 2.4/4
276. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
277. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
278. Prometheus (2012) 2.5/4 2.8/4
279. The Crazies (2010) 2.0/4 2.6/4
280. Pretty Woman 2.5/4 2.8/4
281. Thank You for Smoking 2.5/4 2.8/4
282. The Craft 2.0/4 2.3/4
283. Wrath of the Titans 2.5/4 2.4/4
284. Prince of Persia: The Sands of Time 2.5/4 2.6/4
285. Alice in Wonderland (2010) 3.5/4 2.6/4
286. The Tourist (2010) 3.0/4 2.5/4
287. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 2.5/4 3.0/4
288. Super 8 2.5/4 2.8/4
289. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
290. Lady in the Water 2.0/4 2.1/4
291. The 40 Year-Old Virgin 2.0/4 2.9/4
292. The Passion of the Christ 2.5/4 2.7/4
293. Mirrors (2008) 2.5/4 2.1/4
294. 2012 2.5/4 2.5/4
295. Home Alone 2.0/4 2.9/4
296. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
297. Funny Face (1957) 3.0/4 2.8/4
298. Yes Man 2.5/4 2.6/4
299. Chronicle (2012) 2.5/4 2.7/4
300. Ted 3.0/4 2.8/4
301. Sucker Punch 2.5/4 2.3/4
302. Let Me In 2.5/4 2.9/4
303. A Nightmare on Elm Street (2010) 2.5/4 2.2/4
304. Legion (2010) 2.5/4 2.3/4
305. Couples Retreat 2.5/4 2.2/4
306. Contagion 3.0/4 2.7/4
307. Brothers (2009) 3.0/4 2.7/4
308. The Amazing Spider-Man 2 3.0/4 2.5/4
309. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
310. The Hills Have Eyes (2006) 1.5/4 2.6/4
311. The Village (2004) 2.5/4 2.4/4
312. Dreamcatcher (2003) 2.0/4 2.0/4
313. Unfaithful (2002) 3.0/4 2.6/4
314. October Sky 4.0/4 2.9/4
315. The Scorpion King (2002) 2.0/4 2.1/4
316. Thir13en Ghosts 2.0/4 2.3/4
317. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.0/4 2.2/4
318. Anaconda (1997) 1.5/4 1.8/4
319. Outbreak 3.0/4 2.7/4
320. Mortal Kombat (1995) 2.5/4 2.3/4
321. The Crow (1994) 3.0/4 3.0/4
322. The Mask (1994) 2.5/4 2.4/4
323. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
324. Police Academy 3.0/4 2.5/4
325. Arachnophobia 2.5/4 2.6/4
326. The Amityville Horror (1979) 2.0/4 2.7/4
327. How High 2.5/4 2.2/4
328. My Fair Lady 3.5/4 3.1/4
329. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
330. Mr. Bean's Holiday 3.0/4 2.4/4
331. Jennifer's Body 2.5/4 2.3/4
332. Red Riding Hood 3.5/4 2.4/4
333. Gone (2012) 3.0/4 2.4/4
334. National Treasure 2.5/4 2.7/4
335. National Treasure: Book of Secrets 2.5/4 2.6/4
336. Jumanji (1995) 3.0/4 2.6/4
337. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
338. Constantine 3.0/4 2.6/4
339. Mirror Mirror 2.0/4 2.1/4
340. Beastly 2.5/4 2.4/4
341. The Skeleton Key 3.0/4 2.5/4
342. Wolf (1994) 3.5/4 2.4/4
343. Ghost (1990) 4.0/4 2.8/4
344. Shakespeare in Love 3.5/4 2.8/4
345. The Duchess 2.5/4 2.7/4
346. Indecent Proposal 3.0/4 2.4/4
347. Waterworld 2.5/4 2.3/4
348. The Day the Earth Stood Still (2008) 2.5/4 2.1/4
349. Knowing 2.5/4 2.4/4
350. Frozen (2010) 2.0/4 2.5/4
351. Project X (2012) 2.5/4 2.4/4
352. Inkheart 3.0/4 2.2/4
353. Ghost Ship (2002) 2.5/4 1.8/4
354. Freaky Friday (2003) 2.0/4 2.4/4
355. Look Who's Talking Now 3.0/4 1.7/4
356. Thirteen (2003) 2.5/4 2.6/4
357. Jumper 2.0/4 2.1/4
358. The House of the Spirits 4.0/4 2.8/4
359. The Ruins 2.5/4 2.2/4
360. Deep Blue Sea (1999) 3.0/4 2.3/4
361. Open Water 2.0/4 2.3/4
362. Splash 2.5/4 2.5/4
363. Jack the Giant Slayer 2.5/4 2.5/4
364. I, Frankenstein 2.5/4 2.2/4
365. Bewitched (2005) 2.5/4 1.9/4
366. Sorcerer and the White Snake , The ( Bai she chuan shuo ) 4.0/4 2.8/4
367. The Great Gatsby (2013) 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name