Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Band's Visit, The ( Bikur Ha-Tizmoret ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Blue Velvet | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The Squid and the Whale | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Rushmore | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Broken Flowers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Birds (1963) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Life Aquatic with Steve Zissou | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Fear and Loathing in Las Vegas | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 |
Recent Comments
Allison - wrote on 06/22/08 at 09:01 PM CT
Top Movie List comment
Wow, I have never heard of The Band's Visit, but it sounds great. I will check it out. BTW nice to meet you.




