Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Band's Visit, The ( Bikur Ha-Tizmoret ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Paranoid Park | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Persepolis | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Blue Velvet | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Lost in Translation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Squid and the Whale | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Goddess of 1967 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Broken Flowers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Requiem for a Dream | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Edge of Heaven, The ( Auf der anderen Seite ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Margot at the Wedding | 3.0/4 | 2.4/4 |



