2014: Movies Seen
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The First Time (2012) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 2. | 50 First Dates | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | We're the Millers | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Spectacular Now | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Life as We Know It | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | John Tucker Must Die | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 7. | Saving Mr. Banks | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Cloudy with a Chance of Meatballs 2 | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Stuck in Love ( Writers ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | G.B.F. | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | The Other Woman (2014) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | The Book Thief | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Divergent | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Vampire Academy | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 15. | That Awkward Moment | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 16. | The Amazing Spider-Man 2 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Neighbors (2014) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Grace Unplugged | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 19. | The Fault in Our Stars | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 1.5/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Mrs. Doubtfire | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Camp Takota | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 23. | Friends with Benefits | 4.0/4 | 2.7/4 |



