Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Beverly Hills Cop | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Curious Case of Benjamin Button | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Raising Arizona | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | My Cousin Vinny | N/A | 2.9/4 | |
| 5. | Poltergeist (1982) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Labyrinth (1986) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Thelma & Louise | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | An American Werewolf in London | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Gremlins (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | National Lampoon's Vacation | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Awakenings (1990) | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | RoboCop (1987) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Spaceballs | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Secret of NIMH | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Dark Crystal | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Savannah Smiles | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The Goonies | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Stand by Me | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Lost Boys | N/A | 2.9/4 | |
| 21. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Walk the Line | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | The Fifth Element | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Road to Perdition | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | True Romance | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 28. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Rain Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | O Brother Where Art Thou | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | A Perfect World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 32. | Pure Luck | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 33. | The Last Starfighter | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | WarGames | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 35. | What's Eating Gilbert Grape | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 36. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 37. | The Outsiders (1983) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 38. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 39. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 40. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 41. | Ferris Bueller's Day Off | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 42. | Ghostbusters (1984) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 43. | Dumb and Dumber | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 44. | Bruce Almighty | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | There's Something About Mary | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | Tommy Boy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 47. | The Wedding Crashers | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 48. | Twins (1988) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 49. | The Jerk | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 50. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 51. | D.A.R.Y.L. | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 52. | Popeye | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 53. | Cloak & Dagger (1984) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 54. | Untamed Heart | N/A | 2.7/4 |



