Top Drama Movie List by bebejo85

Top Drama

# Movie Title Rating Overall Add
1. Charlie St. Cloud 4.0/4 2.6/4
2. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
3. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
4. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
5. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
6. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
7. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
8. Edward Scissorhands 2.0/4 3.1/4
9. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
10. Boyz n the Hood 3.0/4 3.1/4
11. Malcolm X (1992) 3.0/4 3.1/4
12. The Blind Side 3.5/4 3.0/4
13. Remember the Titans 3.5/4 3.1/4
14. Cinderella Man 3.0/4 3.0/4
15. Menace II Society 3.5/4 3.0/4
16. Lincoln 3.5/4 3.0/4
17. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
18. Light It Up 4.0/4 3.1/4
19. Ray 3.0/4 3.0/4
20. Flight (2012) 4.0/4 2.9/4
21. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 3.0/4 2.9/4
22. Red Dog 3.5/4 3.0/4
23. Jesus of Nazareth 3.0/4 3.0/4
24. The Bucket List 4.0/4 2.7/4
25. Hitch 3.5/4 2.5/4
26. Unconditional 4.0/4 3.0/4
27. Flightplan 4.0/4 2.3/4
28. Armored 3.0/4 2.5/4
29. The Losers (2010) 3.5/4 2.5/4
30. Stomp the Yard 3.0/4 2.4/4
31. This Christmas 4.0/4 2.7/4
32. Wall Street: Money Never Sleeps 3.5/4 2.5/4
33. 2012 3.0/4 2.5/4
34. The Time Traveler's Wife 3.5/4 2.7/4
35. The Descendants (2011) 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name