movies I have by Shawn

movies I have

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.4/4
2. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
3. Brave (2012) N/A 2.9/4
4. The Cabin in the Woods N/A 2.9/4
5. Django Unchained N/A 3.3/4
6. Les Misérables (2012) N/A 3.0/4
7. The Hobbit: An Unexpected Journey N/A 3.0/4
8. Skyfall N/A 3.1/4
9. The Hunger Games N/A 2.9/4
10. Ted N/A 2.8/4
11. 21 Jump Street N/A 2.9/4
12. Prometheus (2012) N/A 2.8/4
13. Frankenweenie (2012) N/A 2.9/4
14. Ice Age: Continental Drift N/A 2.6/4
15. Safe House (2012) N/A 2.7/4
16. The Amazing Spider-Man N/A 2.8/4
17. Men in Black 3 N/A 2.7/4
18. Contraband (2012) N/A 2.7/4
19. ParaNorman N/A 2.9/4
20. American Reunion N/A 2.6/4
21. The Raven (2012) N/A 2.6/4
22. Justice League: Doom N/A 2.7/4
23. This Means War N/A 2.5/4
24. Dr. Seuss' The Lorax N/A 2.6/4
25. Fight Club N/A 3.3/4
26. The Dark Knight N/A 3.4/4
27. Forrest Gump N/A 3.3/4
28. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
29. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
30. The Matrix N/A 3.2/4
31. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
32. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
33. Inception N/A 3.3/4
34. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
35. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
36. Se7en 3.5/4 3.3/4
37. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
38. Die Hard N/A 3.3/4
39. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
40. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
41. Toy Story N/A 3.3/4
42. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
43. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
44. Wall-E 2.5/4 3.2/4
45. Avatar 3.5/4 3.0/4
46. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
47. Up (2009) 2.5/4 3.3/4
48. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
49. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
50. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.5/4 3.2/4
51. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
52. The Bourne Identity (2002) 2.0/4 3.1/4
53. Gran Torino N/A 3.2/4
54. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
55. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
56. Scarface (1983) N/A 3.2/4
57. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
58. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
59. Star Trek N/A 3.1/4
60. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 N/A 3.2/4
61. How to Train Your Dragon (2010) N/A 3.2/4
62. Snatch 3.0/4 3.1/4
63. Office Space 3.0/4 3.1/4
64. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
65. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
66. The Prestige (2006) 2.5/4 3.1/4
67. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
68. Shrek 3.0/4 3.1/4
69. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
70. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
71. The Hangover 3.5/4 3.0/4
72. 300 3.0/4 2.9/4
73. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
74. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
75. Despicable Me 2.5/4 3.1/4
76. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.0/4 3.1/4
77. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
78. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
79. Zombieland 3.5/4 3.0/4
80. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
81. Warrior (2011) N/A 3.2/4
82. Sin City 3.5/4 3.0/4
83. Black Swan (2010) 3.5/4 3.0/4
84. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
85. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.0/4 3.1/4
86. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
87. The Bourne Supremacy 2.5/4 3.1/4
88. 50/50 N/A 3.1/4
89. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
90. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
91. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
92. Toy Story 2 2.5/4 3.1/4
93. Ocean's Eleven (2001) 2.5/4 3.0/4
94. 28 Days Later 1.5/4 3.0/4
95. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
96. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
97. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
98. Remember the Titans 3.5/4 3.1/4
99. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
100. Juno 2.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name