Top Movie List by Ghost Seed

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Magnolia 4.0/4 3.1/4
2. Children of Paradise ( enfants du paradis, Les ) 4.0/4 3.0/4
3. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
4. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
5. Trip to the Moon, A ( Voyage dans la lune, Le ) 4.0/4 3.1/4
6. All About Eve 4.0/4 3.3/4
7. Who's Afraid of Virginia Woolf? 3.5/4 3.0/4
8. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
9. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
10. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
11. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
12. Punch Drunk Love 4.0/4 2.8/4
13. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
14. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
15. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 3.5/4 3.3/4
16. Lifeboat 4.0/4 2.9/4
17. Rear Window 4.0/4 3.3/4
18. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 4.0/4 3.1/4
19. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
20. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
21. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
22. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
23. Lost Horizon (1937) 4.0/4 3.0/4
24. It Happened One Night 3.5/4 3.2/4
25. Crimes and Misdemeanors 4.0/4 3.0/4
26. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
27. The Night of the Hunter 3.5/4 3.3/4
28. Mr. Deeds Goes to Town 4.0/4 2.9/4
29. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
30. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
31. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
32. The Bad and the Beautiful 4.0/4 2.9/4
33. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
34. Science of Sleep, The ( Science des rêves, La ) 3.5/4 2.6/4
35. Day for Night ( nuit américaine, La ) 3.5/4 3.1/4
36. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
37. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
38. Playtime 4.0/4 2.9/4
39. Silent Running 3.5/4 2.7/4
40. Cool Hand Luke 3.5/4 3.2/4
41. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
42. Paper Moon 4.0/4 3.1/4
43. Some Kind of Wonderful 3.5/4 2.8/4
44. They Shoot Horses, Don't They? 4.0/4 2.7/4
45. Dog Star Man: Part I - IV 4.0/4 1.7/4
46. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.5/4 3.0/4
47. Modern Times 4.0/4 3.3/4
48. Barton Fink 3.5/4 3.1/4
49. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
50. Alien 3.5/4 3.3/4
51. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
52. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
53. The Purple Rose of Cairo 4.0/4 2.9/4
54. Stalag 17 3.5/4 3.1/4
55. Raising Arizona 3.5/4 2.9/4
56. Adaptation 3.5/4 2.9/4
57. Some Like It Hot (1959) 3.5/4 3.2/4
58. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
59. Pier, The ( jetée, La ) 4.0/4 2.9/4
60. The Fall (2008) 4.0/4 3.0/4
61. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
62. Network (1976) 3.5/4 3.2/4
63. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
64. The Lost Weekend 4.0/4 3.0/4
65. Harvey 4.0/4 3.1/4
66. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
67. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
68. Cat on a Hot Tin Roof 4.0/4 3.0/4
69. Survive Style +5 4.0/4 2.6/4
70. Hard Eight 3.5/4 2.9/4
71. Koyaanisqatsi 3.5/4 3.0/4
72. Stranger Than Fiction 3.5/4 2.8/4
73. The Darjeeling Limited 3.5/4 2.9/4
74. The Unknown (1927) 4.0/4 2.8/4
75. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
76. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
77. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
78. 2LDK 3.5/4 2.5/4
79. Mad Love (1935) 4.0/4 2.8/4
80. The Mosquito Coast 3.5/4 2.6/4
81. Mystery Science Theatre 3000 4.0/4 2.9/4
82. Memento 3.5/4 3.2/4
83. Giants and Toys ( Kyojin to gangu ) 3.5/4 2.5/4
84. CQ 3.0/4 2.4/4
85. The Simpsons Movie 3.5/4 2.7/4
86. Rocky (1976) 3.5/4 3.2/4
87. Signs 3.5/4 2.7/4
88. The War of the Roses 3.5/4 2.8/4
89. The Hudsucker Proxy 3.5/4 2.7/4
90. The African Queen 3.5/4 3.1/4
91. Revolutionary Road 3.5/4 2.8/4
92. The Treasure of the Sierra Madre 3.5/4 3.2/4

Recent Comments

sapien
sapien
Movie God

sapien - wrote on 08/11/09 at 11:23 PM CT

Top Movie List comment

HOLY SHIT! You have "the Unknown" on your list! I thought that I was the only person in the world who enjoyed that movie! I'll be sure to send you a friend request.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name