My Wish List by Voltah

My Wish List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind N/A 3.1/4
2. Caddyshack N/A 3.0/4
3. The Usual Suspects N/A 3.3/4
4. The Godfather 3.0/4 3.5/4
5. Midnight Cowboy N/A 3.0/4
6. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
7. The Thing (1982) N/A 3.2/4
8. Sin City N/A 3.0/4
9. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
10. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
11. Psycho (1960) N/A 3.3/4
12. Unforgiven (1992) N/A 3.3/4
13. Meet Joe Black N/A 2.6/4
14. V for Vendetta N/A 3.0/4
15. The Fly II N/A 2.1/4
16. Groundhog Day N/A 3.0/4
17. Death Proof N/A 2.7/4
18. Natural Born Killers N/A 2.8/4
19. Dogville N/A 2.9/4
20. Dancer in the Dark (2000) N/A 3.0/4
21. Reservoir Dogs N/A 3.3/4
22. Arizona Dream N/A 2.6/4
23. Before Night Falls N/A 2.7/4
24. Cry-Baby N/A 2.5/4
25. Dead Man 3.5/4 2.9/4
26. Donnie Brasco N/A 2.9/4
27. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
28. Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson N/A 2.9/4
29. The Ninth Gate N/A 2.5/4
30. Public Enemies N/A 2.7/4
31. The Rum Diary N/A 2.1/4
32. Sleepy Hollow N/A 2.8/4
33. Bill & Ted's Bogus Journey N/A 2.4/4
34. Bill & Ted's Excellent Adventure N/A 2.7/4
35. Even Cowgirls Get the Blues N/A 1.6/4
36. Feeling Minnesota N/A 2.1/4
37. Permanent Record N/A 2.9/4
38. The Prince of Pennsylvania (1988) N/A 2.4/4
39. River's Edge (1987) N/A 2.5/4
40. Thumbsucker N/A 2.7/4
41. Dogfight N/A 2.8/4
42. I Love You to Death N/A 2.3/4
43. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
44. Little Nikita N/A 2.5/4
45. The Mosquito Coast N/A 2.6/4
46. A Night in the Life of Jimmy Reardon N/A 2.6/4
47. Running on Empty N/A 2.9/4
48. Stand by Me N/A 3.2/4
49. The Thing Called Love N/A 2.7/4
50. Riddick 2.5/4 2.6/4
51. Mad Max: Fury Road N/A 3.2/4
52. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
53. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
54. Clerks II 3.5/4 2.6/4
55. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
56. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
57. The Godfather: Part II N/A 3.4/4
58. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
59. Se7en 2.0/4 3.3/4
60. The Avengers (2012) 2.5/4 3.3/4
61. The Sixth Sense N/A 3.2/4
62. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
63. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
64. Fargo (1996) 2.0/4 3.2/4
65. Gran Torino N/A 3.2/4
66. Scarface (1983) N/A 3.2/4
67. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
68. The Pianist 3.0/4 3.2/4
69. Star Trek N/A 3.1/4
70. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) N/A 3.1/4
71. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
72. Heat (1995) N/A 3.2/4
73. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.5/4 3.2/4
74. The Deer Hunter N/A 3.2/4
75. Casino 3.5/4 3.2/4
76. Halloween (1978) N/A 3.2/4
77. Zombieland N/A 3.0/4
78. Dog Day Afternoon N/A 3.2/4
79. Roots (1977) N/A 3.2/4
80. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
81. The Untouchables (1987) N/A 3.1/4
82. Once Upon a Time in America N/A 3.2/4
83. Stalker 4.0/4 3.2/4
84. Downfall ( Untergang, Der ) N/A 3.2/4
85. Patton N/A 3.1/4
86. Lincoln N/A 3.0/4
87. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) N/A 3.2/4
88. Barfly N/A 2.9/4
89. Capone (1975) N/A 2.2/4
90. Daylight (1996) N/A 2.5/4
91. F.I.S.T N/A 2.5/4
92. The Punisher (1989) N/A 2.1/4
93. The Darjeeling Limited N/A 2.9/4
94. New York Stories N/A 2.2/4
95. American Psycho 2.5/4 3.0/4
96. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
97. Passenger 57 N/A 2.4/4
98. Undisputed N/A 2.4/4
99. White Men Can't Jump (1992) N/A 2.6/4
100. The Toxic Avenger Part II N/A 2.2/4
101. The Toxic Avenger (1986) N/A 2.3/4
102. Submarine (2011) N/A 2.8/4
103. Falling Down 3.0/4 2.9/4
104. Gomorrah ( Gomorra ) N/A 2.9/4
105. Tetsuo II: Bodyhammer N/A 2.9/4
106. Tetsuo: The Bullet Man N/A 2.3/4
107. Ali N/A 2.5/4
108. Hancock N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name