Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Indiana Jones and the Last Crusade | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | 



