Chinese Martial Arts
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ip Man ( Yip Man ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Ip Man 2 ( Yip Man 2: Chung si chuen kei ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Jet Li's: Fearless ( Huo Yuan Jia ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Red Cliff ( Chi bi ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Flash Point ( Dao huo xian ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Dragon Tiger Gate ( Lung fu moon ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Warlords, The ( Tau ming chong ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Kung Fu Hustle | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Bodyguards and Assassins ( Shi yue wei cheng ) | N/A | 2.2/4 | |
| 11. | King of Beggars ( Mo jong yuen So Hak-Yi ) | N/A | 2.5/4 | |
| 12. | Shaolin | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | City of Life and Death ( Nanjing! Nanjing! ) | 4.0/4 | 3.2/4 |



