Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Pope of Greenwich Village | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 2. | State of Grace | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Barfly | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 7. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | Angel Heart | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Office Space | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Cool Hand Luke | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Once Upon a Time in America | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Napoleon Dynamite | N/A | 2.6/4 | |
| 15. | Rounders (1998) | N/A | 2.9/4 | |
| 16. | Forgetting Sarah Marshall | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | A Bronx Tale | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Kung Fu Panda | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 22. | Death at a Funeral (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Sleeping Dogs Lie ( Stay ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | True Romance | 4.0/4 | 3.1/4 |



