Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Flash Gordon (1980) | N/A | 2.2/4 | |
| 5. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Logan's Run | N/A | 2.8/4 | |
| 7. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Stalker | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Dune (1984) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Alien: Resurrection | N/A | 2.3/4 | |
| 13. | Alien 3 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Brazil (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | A Clockwork Orange | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Plan 9 from Outer Space | 3.0/4 | 1.8/4 |



