Favorite directors: Alfred Hitchcock by Ryan Stephen M

Favorite directors: Alfred Hitchcock

# Movie Title Rating Overall Add
1. The 39 Steps (1935) 3.5/4 3.1/4
2. The Birds (1963) 2.5/4 3.1/4
3. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
4. Frenzy 2.5/4 3.0/4
5. I Confess 2.5/4 2.5/4
6. The Lady Vanishes (1938) 3.0/4 3.0/4
7. The Man Who Knew Too Much (1956) 3.0/4 2.8/4
8. North by Northwest 3.5/4 3.3/4
9. Notorious (1946) 3.0/4 3.2/4
10. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
11. Rear Window 3.5/4 3.3/4
12. Rebecca (1940) 3.5/4 3.1/4
13. Rope 4.0/4 3.1/4
14. Shadow of a Doubt (1943) 4.0/4 3.1/4
15. Spellbound (1945) 3.0/4 2.8/4
16. Strangers on a Train 4.0/4 3.2/4
17. Suspicion (1941) 2.5/4 2.8/4
18. To Catch a Thief 2.5/4 3.0/4
19. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name