Best movies 2003
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Love Actually | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | City of God ( Cidade de Deus ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Shattered Glass | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Mystic River | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | 28 Days Later | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Big Fish (2003) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | X2 - X-Men United | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Lost in Translation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Old School | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Underworld (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Italian Job (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Even Stevens Movie | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 17. | The Matrix Reloaded | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Bend it Like Beckham | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The School of Rock | 3.0/4 | 2.7/4 |



