Best movies 2006
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Devil Wears Prada | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | V for Vendetta | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Illusionist (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Blood Diamond | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Prestige (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Inside Man (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Half Nelson | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Little Miss Sunshine | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Brick (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | United 93 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Pursuit of Happyness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | A Guide to Recognizing Your Saints | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Mission: Impossible III | 3.0/4 | 2.7/4 |



