Favorite actors: Robert Downey Jr.
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Tropic Thunder | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Wonder Boys | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Avengers (2012) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Chaplin | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Zodiac (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Natural Born Killers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Sherlock Holmes (2009) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Less than Zero | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | A Guide to Recognizing Your Saints | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Iron Man 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Iron Man 3 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Kiss Kiss, Bang Bang | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Sherlock Holmes: A Game of Shadows | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Short Cuts | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | U.S. Marshals | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Gothika | 2.0/4 | 2.4/4 |



