Top Movie List by Tia Maria

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
2. Thirteen (2003) 4.0/4 2.6/4
3. White Oleander 4.0/4 2.7/4
4. Heathers 2.5/4 2.9/4
5. The Butterfly Effect (2004) 3.5/4 2.7/4
6. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
7. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
8. Mermaids (1990) 4.0/4 2.6/4
9. American Beauty 4.0/4 3.1/4
10. Awake (2007) 3.5/4 2.4/4
11. Girl, Interrupted 4.0/4 2.8/4
12. Chocolat (2000) 3.5/4 2.9/4
13. How to Make an American Quilt 3.5/4 2.6/4
14. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
15. Mean Girls (2004) 4.0/4 2.7/4
16. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
17. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
18. The Dangerous Lives of Altar Boys 2.5/4 2.7/4
19. Memoirs of a Geisha 3.5/4 2.8/4
20. Sixteen Candles 1.5/4 2.9/4
21. Wuthering Heights (2003) 3.5/4 2.5/4
22. Juno 3.0/4 2.9/4
23. 10 Things I Hate About You 2.5/4 2.8/4
24. Fight Club 3.5/4 3.3/4
25. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
26. Puberty Blues 2.0/4 2.5/4
27. Fast Times at Ridgemont High 2.0/4 2.9/4
28. Elephant (2003) 1.5/4 2.9/4
29. Muriel's Wedding 3.0/4 2.8/4
30. Bridge to Terabithia 2.0/4 2.8/4
31. The Hot Chick 2.0/4 1.8/4
32. Mask 3.0/4 2.8/4
33. Stand by Me 2.5/4 3.2/4
34. Click 2.5/4 2.3/4
35. Blue Velvet 3.0/4 3.0/4
36. Secret Window 1.5/4 2.4/4
37. Cry-Baby 3.5/4 2.5/4
38. What's Eating Gilbert Grape 2.5/4 3.1/4
39. Run Lola Run ( Lola rennt ) 1.5/4 2.9/4
40. The Basketball Diaries 1.0/4 2.8/4
41. Weird Science 1.0/4 2.7/4
42. Mulholland Drive 1.5/4 3.0/4
43. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 1.5/4 2.9/4
44. Get Smart 2.0/4 2.5/4
45. My Life Without Me 1.5/4 2.7/4
46. One Flew Over the Cuckoo's Nest 1.5/4 3.4/4
47. Till Human Voices Wake Us 2.5/4 2.7/4
48. Clueless 1.5/4 2.7/4
49. Dream a Little Dream 2.0/4 2.4/4
50. The Upside of Anger 2.0/4 2.4/4
51. Erin Brockovich 1.0/4 2.7/4
52. The Castle (1999) 1.0/4 2.7/4
53. 13 Going On 30 1.5/4 2.4/4
54. Win a Date with Tad Hamilton! 1.0/4 2.1/4
55. Pulp Fiction 1.5/4 3.4/4
56. My Summer of Love 1.0/4 2.6/4
57. The Crying Game 0.5/4 2.8/4
58. Scary Movie 3 0.5/4 2.0/4
59. Scary Movie 4 1.0/4 1.8/4
60. Norbit 1.0/4 1.5/4
61. The Holiday (2006) 1.0/4 2.7/4
62. Whale Rider 0.5/4 3.0/4
63. Devil's Pond 1.0/4 2.1/4
64. Dear Frankie 1.5/4 2.9/4
65. Not Another Teen Movie 1.0/4 2.0/4
66. Epic Movie 0.5/4 0.8/4
67. Great Balls of Fire! 1.0/4 2.4/4
68. Jane Eyre (1996) 0.5/4 2.7/4
69. Kidulthood 0.5/4 2.7/4
70. Endless Love (1981) 1.0/4 2.3/4
71. The Age of Innocence (1993) 0.5/4 2.7/4
72. Airplane! 1.0/4 3.0/4
73. Home Room 2.5/4 2.3/4
74. Napoleon Dynamite 0.5/4 2.6/4
75. Candyman (1992) 0.5/4 2.5/4
76. Be Kind Rewind 1.0/4 2.4/4
77. You Don't Mess with the Zohan 0.5/4 1.8/4
78. FearDotCom 0.5/4 1.3/4
79. I Am Sam 3.5/4 2.7/4
80. Father of the Bride (1991) 3.0/4 2.6/4
81. Valley Girl (1983) 0.5/4 2.5/4
82. Atonement (2007) 1.5/4 2.9/4
83. Autumn in New York 1.5/4 2.1/4
84. Pay It Forward 3.0/4 2.6/4
85. Meet the Parents 2.0/4 2.7/4
86. The Amy Fisher Story 3.0/4 2.3/4
87. Grease 3.5/4 2.9/4
88. Looking for Alibrandi 1.5/4 2.1/4
89. Better Off Dead 1.5/4 2.8/4
90. I Am Legend 1.5/4 2.8/4
91. Panic Room 1.0/4 2.6/4
92. Just Married 1.5/4 2.0/4
93. Little Women (1994) 1.0/4 2.9/4
94. Hancock 1.5/4 2.6/4
95. Big Wednesday 0.5/4 2.3/4
96. Take the Lead 1.0/4 2.0/4
97. Johnny English 1.5/4 2.3/4
98. Point Break (1991) 3.5/4 2.8/4
99. Pretty Baby (1978) 2.5/4 2.7/4
100. Crossroads (2002) 1.5/4 1.3/4
101. Boys (1996) 0.5/4 2.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name