Seen by cathrynclaire516

Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
2. Pitch Perfect 3.5/4 2.9/4
3. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
4. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
5. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
6. Becoming Jane 4.0/4 2.7/4
7. My Fair Lady 3.5/4 3.1/4
8. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
9. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
10. The Help 4.0/4 3.2/4
11. John Tucker Must Die 3.0/4 2.2/4
12. She's the Man 3.5/4 2.6/4
13. Dear John 3.0/4 2.7/4
14. Step Up 4.0/4 2.8/4
15. The Holiday (2006) 4.0/4 2.7/4
16. The Hunger Games 3.5/4 2.9/4
17. Les Misérables (2012) 4.0/4 3.0/4
18. The Last Song 3.5/4 2.5/4
19. The Lake House 3.5/4 2.3/4
20. Mamma Mia! 3.5/4 2.6/4
21. Pride and Prejudice (2005) 4.0/4 2.9/4
22. 27 Dresses 3.5/4 2.5/4
23. P.S., I Love You 3.0/4 2.5/4
24. Hitch 3.0/4 2.5/4
25. Legally Blonde 3.5/4 2.4/4
26. Click 2.0/4 2.3/4
27. Uptown Girls 3.0/4 2.4/4
28. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
29. Some Like It Hot (1959) 3.5/4 3.2/4
30. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
31. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
32. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
33. Toy Story 3.0/4 3.3/4
34. Avatar 4.0/4 3.0/4
35. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
36. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
37. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
38. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
39. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
40. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
41. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
42. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
43. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
44. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
45. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
46. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
47. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
48. Shrek 3.0/4 3.1/4
49. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
50. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
51. Despicable Me 3.5/4 3.1/4
52. The Perks of Being a Wallflower 3.0/4 3.2/4
53. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
54. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
55. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
56. A Christmas Story (1983) 3.0/4 3.1/4
57. Night of the Living Dead (1968) 1.0/4 3.1/4
58. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
59. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
60. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
61. The Blind Side 4.0/4 3.0/4
62. Juno 3.0/4 2.9/4
63. Airplane! 3.0/4 3.0/4
64. Hugo N/A 3.0/4
65. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
66. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
67. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
68. Kung Fu Panda N/A 3.0/4
69. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
70. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
71. Brave (2012) 3.0/4 2.9/4
72. The Little Mermaid (1989) 3.5/4 3.0/4
73. Homeward Bound: The Incredible Journey 3.5/4 2.7/4
74. Homeward Bound II: Lost in San Francisco 3.0/4 1.9/4
75. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
76. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
77. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
78. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
79. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
80. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
81. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
82. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.5/4 2.9/4
83. The Lion King 1 1/2 3.0/4 2.6/4
84. The Lion King II: Simba's Pride 3.0/4 2.7/4
85. Cheaper by the Dozen (2003) 3.0/4 2.3/4
86. Cheaper by the Dozen 2 3.0/4 2.0/4
87. Happy Feet 3.5/4 2.5/4
88. Happy Feet Two 3.0/4 2.3/4
89. License to Wed 3.0/4 2.1/4
90. Man of the Year (2006) 3.5/4 2.0/4
91. Mrs. Doubtfire 4.0/4 2.7/4
92. Night at the Museum 3.5/4 2.5/4
93. Flubber 3.5/4 2.0/4
94. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 3.0/4 2.4/4
95. Night at the Museum: Secret of the Tomb N/A 2.5/4
96. Sweet Home Alabama N/A 2.6/4
97. The Lucky One (2012) N/A 2.6/4
98. Sixteen Candles N/A 2.9/4
99. Pretty in Pink N/A 2.8/4
100. Silver Linings Playbook N/A 3.1/4
101. Lincoln N/A 3.0/4
102. Charlie St. Cloud N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name