Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Ghostbusters (1984) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Old School | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Goonies | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Pee Wee's Big Adventure | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Airplane! | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Who Framed Roger Rabbit? | 3.0/4 | 2.9/4 |



