Top Movies of 2012
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Django Unchained | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Argo | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Looper | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Moonrise Kingdom | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Avengers (2012) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Dark Knight Rises | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Zero Dark Thirty | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Perks of Being a Wallflower | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Silver Linings Playbook | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Wreck-It Ralph | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Flight (2012) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | You Don't Know Bo | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Life of Pi | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Lincoln | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Ted | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Taken 2 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | This is 40 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 18. | The Announcement (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Beasts of the Southern Wild | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Paperman | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Prometheus (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | American Reunion | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 23. | The Dream Team (2012) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Pitch Perfect | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | The Master (2012) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | The Campaign | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 27. | Brave (2012) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 28. | The Hunger Games | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Jeff, Who Lives at Home | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Casa de mi Padre | 2.0/4 | 2.0/4 |



