Top Movies of 1995
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Casino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Mallrats | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Tommy Boy | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Billy Madison | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Batman Forever | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 10. | Heat (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Apollo 13 | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Kids (1995) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Nixon | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Bad Boys (1995) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Four Rooms | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | A Goofy Movie | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Jumanji (1995) | 1.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Tales from the Hood | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 19. | Mr. Holland's Opus | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The Indian in the Cupboard | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 21. | Babe (1995) | 0.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Pocahontas | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Casper | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Gordy | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 25. | The Scarlet Letter (1995) | 0.5/4 | 1.8/4 |



