Top Movies of 2005 by Gabe

Top Movies of 2005

# Movie Title Rating Overall Add
1. A History of Violence 4.0/4 3.0/4
2. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
3. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
4. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 3.0/4 2.7/4
5. Capote 3.0/4 2.9/4
6. Munich 3.0/4 3.0/4
7. The Aristocrats 3.5/4 2.4/4
8. Sin City 3.5/4 3.0/4
9. The 40 Year-Old Virgin 3.5/4 2.9/4
10. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
11. Jarhead 3.0/4 2.6/4
12. Charlie and the Chocolate Factory 3.0/4 2.6/4
13. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
14. Brokeback Mountain 2.0/4 2.9/4
15. Walk the Line 2.5/4 3.1/4
16. Serenity (2005) 2.5/4 3.0/4
17. Enron: The Smartest Guys in the Room 3.0/4 2.8/4
18. Corpse Bride 2.0/4 2.8/4
19. Watch the Skies!: Science Fiction, the 1950s and Us 3.0/4 2.4/4
20. The Squid and the Whale 1.5/4 2.9/4
21. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.0/4 2.8/4
22. Crash (2005) 2.5/4 2.9/4
23. Fantastic Four (2005) 1.5/4 2.1/4
24. Match Point 0.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name