Top Movie List by kissarmy71

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Alien 4.0/4 3.3/4
2. Jaws 4.0/4 3.2/4
3. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
4. Legend (1986) 3.5/4 2.7/4
5. Sin City 3.5/4 3.0/4
6. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
7. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
8. Magic 3.0/4 2.6/4
9. High Tension ( Haute tension ) 3.5/4 2.8/4
10. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
11. Conan the Barbarian (1982) 3.0/4 2.7/4
12. Halloween II (1981) 3.0/4 2.6/4
13. When Harry Met Sally... 4.0/4 2.9/4
14. This is Spinal Tap 3.5/4 3.1/4
15. The Howling (1981) 3.5/4 2.6/4
16. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
17. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
18. An American Werewolf in London 3.0/4 2.9/4
19. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
20. Flash Gordon (1980) 3.0/4 2.2/4
21. Aliens 4.0/4 3.3/4
22. Alien 3 3.0/4 2.5/4
23. Alien: Resurrection 3.5/4 2.3/4
24. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
25. Resident Evil: Apocalypse 3.5/4 2.5/4
26. History of the World: Part I 3.0/4 2.9/4
27. Dog Soldiers 3.0/4 2.8/4
28. Excalibur 3.0/4 2.8/4
29. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
30. The Wedding Singer 3.5/4 2.7/4
31. 300 3.5/4 2.9/4
32. Underworld: Evolution 3.5/4 2.8/4
33. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
34. The Fly (1986) 3.5/4 2.9/4
35. Farscape: The Peacekeeper Wars 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name