Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Harry Potter and the Chamber of Secrets | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Alice in Wonderland (2010) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Death Note ( Desu nôto ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Silent Hill | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Jurassic Park | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Left Behind (2001) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 14. | Left Behind II: Tribulation Force | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Left Behind: World at War | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Red Riding Hood | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Mirror Mirror | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 18. | Sophie's World ( Sofies verden ) | 3.0/4 | 3.0/4 |



