Top Action Movie List by Karen

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
2. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
3. The Silence of the Lambs 2.5/4 3.4/4
4. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
5. Saving Private Ryan 1.5/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
7. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
8. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
9. Gladiator (2000) 1.5/4 3.2/4
10. Die Hard 1.5/4 3.3/4
11. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
12. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
13. Alien 3.0/4 3.3/4
14. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
15. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
16. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
17. Finding Nemo 1.5/4 3.2/4
18. It's a Wonderful Life 2.5/4 3.3/4
19. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
20. Gone with the Wind 3.5/4 3.2/4
21. Rocky (1976) 1.5/4 3.2/4
22. The Terminator 1.5/4 3.1/4
23. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
24. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
25. Monsters, Inc. 2.5/4 3.2/4
26. Once Upon a Time in the West 2.5/4 3.2/4
27. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
28. Butch Cassidy and the Sundance Kid 2.5/4 3.2/4
29. ET: The Extra-Terrestrial 2.5/4 3.1/4
30. Tombstone 2.5/4 3.1/4
31. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
32. Catch Me if You Can 1.5/4 3.1/4
33. Life of Pi 1.5/4 3.1/4
34. Rain Man 2.5/4 3.1/4
35. Aladdin (1992) 1.0/4 3.1/4
36. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
37. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
38. Roots (1977) 3.0/4 3.2/4
39. X-Men: First Class 2.5/4 3.1/4
40. Walk the Line 2.5/4 3.1/4
41. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
42. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
43. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
44. The Fugitive (1993) 1.5/4 3.1/4
45. Dances with Wolves 2.5/4 3.1/4
46. The Birds (1963) 2.5/4 3.1/4
47. Rope 0.5/4 3.1/4
48. Lonesome Dove 2.5/4 3.1/4
49. A Few Good Men 3.0/4 3.0/4
50. Remember the Titans 3.5/4 3.1/4
51. The Blind Side 3.5/4 3.0/4
52. Glory (1989) 2.5/4 3.1/4
53. Spartacus 3.0/4 3.1/4
54. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
55. The Fighter (2010) 2.0/4 3.1/4
56. Les Misérables (2012) 2.5/4 3.0/4
57. Harvey 3.5/4 3.1/4
58. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
59. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
60. The Searchers 2.0/4 3.1/4
61. The Ten Commandments (1956) 3.5/4 3.1/4
62. My Fair Lady 3.5/4 3.1/4
63. Doctor Zhivago 2.5/4 3.1/4
64. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
65. X-Men 3.0/4 2.9/4
66. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
67. Star Trek II: The Wrath of Khan 2.5/4 3.0/4
68. Cast Away (2000) 1.5/4 3.0/4
69. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2.5/4 2.9/4
70. Sherlock Holmes (2009) 1.5/4 2.9/4
71. How the Grinch Stole Christmas (1966) 2.0/4 3.0/4
72. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
73. The Sandlot 2.5/4 3.0/4
74. The Little Mermaid (1989) 2.5/4 3.0/4
75. Lincoln 1.5/4 3.0/4
76. West Side Story (1961) 2.5/4 3.0/4
77. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
78. Legends of the Fall 2.5/4 3.0/4
79. Fiddler on the Roof 3.5/4 3.0/4
80. Rio Bravo 2.5/4 3.1/4
81. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
82. The Color Purple (1985) 2.5/4 3.0/4
83. Lady and the Tramp (1955) 2.5/4 3.0/4
84. Snow White and the Seven Dwarfs 1.5/4 3.0/4
85. Brave (2012) 2.5/4 2.9/4
86. A Time to Kill (1996) 2.5/4 2.9/4
87. JFK 2.0/4 3.0/4
88. Miracle on 34th Street (1947) 2.5/4 3.0/4
89. The Last of the Mohicans (1992) 2.5/4 3.0/4
90. Fantasia 3.0/4 3.0/4
91. Stagecoach (1939) 2.0/4 3.1/4
92. I Am Legend 1.5/4 2.8/4
93. Man on Fire (2004) 2.5/4 2.9/4
94. The Longest Day 1.5/4 3.0/4
95. Witness (1985) 2.5/4 3.0/4
96. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
97. True Grit (1969) 2.5/4 3.0/4
98. Scrooge ( Christmas Carol, A 1951 ) 1.5/4 3.0/4
99. Ice Age 1.5/4 2.9/4
100. Grease 1.5/4 2.9/4
101. Men in Black (1997) 2.5/4 2.8/4
102. The Hunt for Red October 2.0/4 2.9/4
103. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
104. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
105. Bambi 1.5/4 2.9/4
106. Peter Pan (1953) 1.5/4 2.9/4
107. Red River (1948) 1.5/4 3.0/4
108. Thelma & Louise 1.5/4 2.9/4
109. Sleepy Hollow 2.0/4 2.8/4
110. Labyrinth (1986) 0.5/4 2.9/4
111. Trading Places 1.5/4 2.9/4
112. Speed (1994) 2.0/4 2.9/4
113. Coal Miner's Daughter 3.0/4 2.9/4
114. The Count of Monte Cristo (2002) 4.0/4 2.9/4
115. A League of Their Own 2.5/4 2.9/4
116. RoboCop (1987) 2.0/4 2.9/4
117. The Cowboys (1972) 1.5/4 3.0/4
118. Stripes 1.5/4 2.9/4
119. The Killing Fields 2.0/4 3.0/4
120. Scent of a Woman (1992) 0.5/4 2.9/4
121. Driving Miss Daisy 2.5/4 2.9/4
122. Good Morning Vietnam 1.5/4 2.9/4
123. The Music Man 2.0/4 3.0/4
124. The Shootist 3.0/4 3.0/4
125. Cinderella (1950) 2.5/4 2.9/4
126. El Dorado (1967) 1.5/4 2.9/4
127. The Fox and the Hound 2.5/4 2.9/4
128. Sleeping Beauty (1959) 2.5/4 2.9/4
129. The Dark Crystal 3.5/4 2.9/4
130. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
131. McLintock! 3.0/4 3.0/4
132. White Christmas 3.0/4 2.9/4
133. The Sons of Katie Elder 2.5/4 3.0/4
134. Jesus of Nazareth 2.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name